dideli meskinaiKartais atrodo, kad jau nebėra šiam pasaulyje veiksmingų metodų padėsiančių susikalbėti su savo vaiku, nekalbant apie supratimą ar tarpusavio pagarbą, kurie išvis lyg ir nebeegzistuoja. Atžalos kambarys užverstas pliušiniais žaislais, naujausio modelio konstruktoriais, bemaž išpildote visus vaiko norus, bet vistiek tvyro įtampa, nuolatiniai ginčai, galiausiai tai tampa užburtu ratu. Visgi svarbiausia dalimi šioje situacijoje galime laikyti sugebėjimą įsiklausyti ir išklausyti.

Įsisukę į darbų bei rūpesčių karuselę, mes pamirštame tokį paprastą dalyką, kaip nuoširdus pokalbis su mažaisiais. Tada pastarieji atkreipti dėmesį į save bando kitais erzinančiais būdais, tarkim išpaišo sienas, niokoja taip mylėtą didelį pliušinį meškiną, elgiasi itin agresyviai. Norint išvengti tokių pasekmių, reiktų nepamiršti įsiklausyti į tai, ką vaikas nori mums pasakyti. Pokalbiu metu žiūrėkite tiesiai į akis tarsi parodydami, kad priimate jums sakomus žodžius, nenusigręžkite ir neapsimeskite negirdintys.

Skatindami vaikus atlikti vieną ar kitą užduotį, taip pat nevenkite akių kontakto, o geriausiai pritūpkte iki vaiko ūgio, parodydami pagarbą, o ne viršenybę, lyg bendraudami lygus su lygiu. Nesijausdamas silpnesniu, beteisiu mažylis išmoks svarbių pamokų bei mieliau vykdys prašymus. Ir taip vietoj įsakmaus tono nevenkite elementaraus žodžio prašau.

Labai svarbu būti konkretiems. Vaikai geriausiai supranta trumpus, aiškius sakinius. Tarkime pastebėję netvarkingai sudėtus pliušinius žaislus, paprašykite juos sutvarkyti pabrėždami būtent pliušinį žaislą, o ne tiesiog žaislus.

Išmokykite vaikus laikytis griežtos dienotvarkės. Tam tikri veiksmai turi turėti tiksliai nustatytą laiką ir to negalima pavėluoti, kitaip nepavyks įdiegti itin svarbaus atsakomybės jausmo. Aišku, pasitaiko kaprizų, noro pamaištauti, tad gali tekti pasistengti papildomai, tarkime skatinant pasakos skaitymu ar animaciniu filmuku išsivalius dantis, nusiprausus ir panašiai. Ir patys tėvai privalo būti itin kantrūs, taikyti šias ar kitas rekomendacijas nuolatos, o ne tik vieną kartą.