buhalterinė apskaita ūkininkamsNežinantys, kaip gi iš tikrųjų gyvena ūkininkai, dažnai viską įsivaizduoja gana paprastai. Kalbant apie įvairių daržovių bei javų augintojus viskas matoma taip: pavasarį suariam lauką, pasėjam ką reikia, vasarą papurškiam kartas nuo karto pesticidais, rudenį nusikuliam ir priduodam supirktuvėje. Tuomet – pusę metų laisvės, galima kelis mėnesius plaukioti kruizais po Viduržemio ar net Karibų jūrą. Tačiau taip toli gražu nėra – ir rudenį, ir žiemą, ir ankstyvą pavasarį kaime yra kalnai darbų, tokių kaip technikos remontas, išteklių planavimas, o kur dar toli gražu ne tokia ir paprasta buhalterinė apskaita ūkininkams, reikalinga savo ūkio pajamų deklaravimui. Viskas kur kas sudėtingiau nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

Žinoma, miesto žmogui toks įspūdis dažniausiai kyla pagalvojus apie augalininkystės atstovus. Štai su gyvulių augintojais viskas aišku, juos tikrai lydi sunkus darbas nuo ryto iki vakaro, kiekvieną mielą metų dieną, pamirštant net šventes. Vien gyvulių girdimas ir šėrimas yra kasdienė rutina, be kurios tiesiog neįmanoma. Tokie ūkininkai keliasi anksti ryte, visą dieną sunkiai dirba savo tvartuose ar laukuose, vakare vėlai gula miegoti. Ir kada gi jie spėja visus kitus dalykus, ne tiek tiesiogiai susijusius su savo augintiniais – nuo klientų paieškų iki vėlei tos pačios buhalterinės apskaitos. Tačiau spėja. Spėja kartais gal ir sunkiai, gal ir vėluodami, gal kartais ir ne kasdien pašerdami savo galvijus, tačiau spėja.

Tokie požiūriu kontrastai, tarp javus auginančių ir tik pusę metų dirbančių ūkininkų ir tų, kurie savo gyvulius turi šerti ir girdyti pamiršę net didžiausias šventes, žinoma, yra tik nesuprantančių žmonių nuomonė. Dirba tiek vieni, tiek kiti, tiek pat sunkiai, tiek pat daug, tik gal kiek skirtingai gudriai. Kai kurie stengiasi aprėpti viską vieni, pasitelkdami į pagalba tik šeimos narius, kurie dėl to visai nesidžiaugia. Kiti drąsiai buriasi į kooperatyvus, steigia įmones, samdo gal net dešimtis darbuotojų, bent jau sezono metu. Net ir nedideli šeimos ūkiai jau vis dažniau supranta, jog buhalterinė apskaita ūkininkams turėtų būti atliekama ko nors iš pašalies, patiems nesikankinant ir neveliant bereikalingų klaidų, po to galimai turint problemų su mokesčių inspekcija ar net su parama gautomis lėšomis. Tokia apskaita, atliekama profesionalių įmonių, kainuoja tikrai nedaug, o vargo nuoma tikrai daug.