Daugelis žmonių nuosavą namą įvardina kaip gyvenimo tikslą ir svajonę. Tačiau norint jį pasistatyti neužtenka tik pinigų ir išsirinkti žemės sklypą bei namo projektą. Visa kiek sudėtingiau. Tačiau žinoma, šiais laikais susitvarkyti visuose procesuose padeda patyrę projektuotojai, darbų vykdytojai konsultantai. Visgi, kad būtų lengviau suprasti kas ir kodėl vyksta, ir pats būsimo namo savininkas turi suvokti visus procesus. Vienas tokių – geodeziniai darbai.
Kodėl reikalingi geodeziniai darbai?
Pastatyti suprojektuotą namą ant nupirkto sklypo – atrodo paprasta užduotis, tačiau sklypas nėra tik juodžemis. Jame esama įvairių komunikacijų, kurios daro įtaką vietai kur galima statyti namą sklypo teritorijoje. Negalima leisti tokių atsitikimų, kuomet kasant pamatus namui sužinoma, jog toje vietoje yra kažkas jau pravesta ant ko negalima nieko statyti ir statinį reikia stumti porą metrų į kitą pusę. Todėl atliekami geodeziniai darbai ir jų metu atliekami topografiniai planai padeda išvengti tokių nesusipratimų.
Kam reikalingi topografiniai planai?
Topografiniai žemės sklypo duomenys būtini ne tik prieš pradedant naujų statybų projektus, tačiau taip pat būtini tiesiant požemines komunikacijas bei kelius, atliekant bet kokio tipo rekonstrukcijas ir atliekant kitus darbus. Geodezinės nuotraukos reikalingos rengiant sklypų detaliuosius planus.
Toponuotrauka – kas tai?
Toponuotrauka, topografinė nuotrauka, geodezinė nuotrauka arba topografinis planas – visa tai yra tam tikros rūšies žemėlapis, kurio sudarymui įtakos nedaro žemės sferiškumas. Rengiant topografinius žemėlapius, naudojami sutartiniai ženklai, laikomasi reglamentuotų ir teisės aktuose patvirtintų taisyklių. Topografinėje nuotraukoje atspindi ne tik natūralūs, tačiau ir žmonių sukurti objektai, o bėgant laikui ir lyginant toponuotraukas matosi objektų pokyčiai. Galvojant iš praktinės pusės, statybos darbų vadovas atėjęs į darbų vietą negali žinoti kas kur yra be detalaus plano. Sudarant topografines nuotraukas naudojami specialūs geodeziniai prietaisai, kurie padeda tiksliau atlikti erdvinius matavimus. Svarbiausias topografijos specialisto darbas – nustatyti objektų koordinates ir aukštį ir padėtį plokštumoje. Tam tikri reikalavimai keliami ir matavimus atliekančiam specialistui, ne visi turintys reikiamą techniką gali atlikti matavimus. Geodezininkas turi turėti pažymėjimą apie geodezininko kvalifikacijos atitikimą, antraip tokio darbo asmuo dirbti negali ir jo atlikti matavimai oficialiose institucijose negalios.