Visiems iki kaulų smegenų žinoma ir girdėta frazė apie tai, jog tikroji picų tėvynė yra Italija. Ir iš tikrųjų, šioje šalyje picerijų netrūksta, nors jos toli gražu nėra toks labai jau vyraujantis restoranų ar tik užkandinių tipas. O štai Lietuvoje, nors ir turime nemažai nacionalinių patiekalų, kavinėse tikrai retai valgome cepelinus ar vėdarus. Visai nesvarbu, ar tai būtų Vilnius, ar Kaunas,  ar Panevėžys, ir Lietuvoje galima pamatyti daug daugiau picerijų nei cepelininių, daug daugiau kebabinių nei vėdarais besispelizuojančių valgyklų. Turbūt apie picų kultūrą mūsų šalyje kalbėti būtų sunku, kita vertus, šio patiekalo populiarumas tikrai neabejotinas.

PicaIr kodėl gi taip atsitiko, kad nors ir turėdami savo tautinių patiekalų, vis tik kur kas dažniau valgome italikus ar turkiškus? Ar Panevėžys labiau yra picų, ar cepelinų miestas? O gal vis tik kebabų? Žmonės, kurie ir yra tikrieji kultūros kūrėjai, į viską žiūri kur kas paprasčiau. Valgo tai, kas yra skanu, kas pigu ir patogu. Tad nieko keisto, jog pica Panevėžys pasižymi žymiai labiau, nei tais pačiais cepelinais.

Jei vis tik pabandytume panarstyti Lietuvos kulinarijos istorijos pastaruosius dešimtmečius, kuriuos dar šiek tiek galime pritempti ir prie picų valgymo ypatumų, tendencijas gretai pastebėtume labai paprastas. Ogi tiesiog tokias, jog mūsų picerijos paprastai naujoves stengiasi atnešti perėmę iš tikrosios picų tėvynės – Italijos. Čia kuriamos, bandomos ir puoselėjamos skirtingos picos paprastai sėkmingai prigyja ir Lietuvoje. Nors dauguma picerijų ir Panevėžyje, ir kituose Lietuvos miestuose ir savo specialią picą, vis tik visų jų meniu pagrindas yra itališki receptai.

Žinoma, gerokai su išlygomis jie itališki. Mūsų žmonės labai pripratinti prie panašių picų skonio visose Lietuvos picerijose, tad itališka autentika ne visada gali pasiteisinti. Na, bet bent jau pavadinimai turėtų būti tikrai itališki, visiems žinomi. Jei grįžtume prie Panevėžio, kur taip pat galime gauti picą, tai neabejotinai reikėtų užsukti į Gusto piceriją, esančią Respublikos gatvė 44, Panevėžys.  Jeigu norite iš čia užsisakyti picą į namus, jums reikia tiesiog skambinti telefonu 8 660 66888. Gusto picerija, viena iš picos kultūros Lietuvoje skleidėjų, yra puikus pasirinkimas panevėžiečiams ir miesto svečiams. Tie, kurie bent kartą čia apsilanko, tikrai nenusivilia. Palinkėkime to ir jums.