sapnaiSapnai, mūsų nakties poilsio palydovai – vis dar paslaptingas reiškinys daugeliui. Ir ne tik eiliniam žmogeliui, bet ir sapnus bei miegą apskritai tirinėjančiam mokslininkui – paslapčių, gaubiančių šį keistą reiškinį, kur kas daugiau nei aiškių dalykų. Nieko keisto, kad visuomenėje vis dar gajūs tokie dalykai kaip sapnininkai ir sapnų aiškinimas, dar didesnis sapnų mistifikavimas, kažkiek ir bauginantis, bet kartu ir bandantis praskleisti nežinomybės šydą. Žinoma, dažnai gana abejotinais metodais ar išvis be jokių pagrindimų, bet žmonės tinka ir tai.

Mokslo visuomenėje tarsi ir pripažinta, kad sapnai, regimi miego metu, yra smegenų veiklos rezultatas. Mums miegant smegenys ilsisi, ir viena iš kelių to poilsio fazių ir yra sapnavimas. Tuo metu tarsi persitvarko mūsų neuronų jungtys, susidariusios įvairių įvykių ir patirčių metu. Tad labai netikėtai ir sapnuose pamatome kokį nors labai seniai, gal net prieš keliasdešimt metų mus ištikusį įvykį ar net jausmą. Kodėl būtent tai iškyla iš atminties į sapną, paaiškinti mokslui dar nepavyksta, tačiau kad taip vyksta – tikras faktas.

Reikia pasakyti, kad ir sapnuojame mes tik vienaip ar kitaip jau patirtus įvykius, jausmus, baimes, viltis ar tiesiog mintis. Kartais – keisčiausių jų derinių pavidalu. Svarbiausia tai, jog viskas, kas vienaip ar kitaip matoma sapnuose, jau yra buvę mūsų smegenyse, tai yra įsirašę į mūsų atmintį. Dažnai, kaip bebūtų keista ir net baugu, į tą atmintį, kurios mes tarsi ir neprisimename. Daugiau mažiau tai apibrėžiama kaip pasąmonė. Nors nemiegodami mes dažnai ir neprisimintume, kad kažkada vaikystėje teko bėgti nuo puolančio šuns, tačiau sapnuose kartais tą regime. Toks košmaras, prabudus naktį ar ryte, kai kam atrodo kaip kažkoks aukštesniųjų jėgų įspėjimas ar ženklas, nes nieko panašaus savo gyvenime neatsimename. Taip atsiranda sapnų mistifikavimas. Nors iš tikrųjų tai tiesiog buvo iš pasąmonės atėjęs vaikystės prisiminimas. Be sapnų, kartais tokius dalykus atsiminti gali padėti ir įvairios hipnozės.

Tačiau, kaip ir daugelyje kitokių gyvenimo sričių, žmonės gana specializuoti ir į jiems svetimas sritis pernelyg nesigilina. Būtent taip ir atsiranda sapnininkų populiarumas, sapnai aiškinami kaip ženklai ar net ateities vizijos, o žmonės gyvena pasinėrę į nors ir įdomų, tačiau klaidingai mistifikuotą pasaulį.