Dažnai skubantiems žmonėms pritrūksta laiko pasirūpinti savimi. Per kasdienių darbų gausą nebekreipiame dėmesio nei į maisto, kurį vartojame, kokybę, nei į fizinę savijautą. Tačiau norėdami jaustis gerai, privalome sustoti ir šventai laikytis bent kelių taisyklių gyvenime: rinktis sveiką maistą, mankštintis bei stiprinti savo imuninę sistemą bei kvėpavimo takus labai paprastu būdu – taisyklingai kvėpuojant.

Žinoma, gerai savijautai įtakos turi ir aplinka, kuri mus supa: jei kasdien daug laiko praleidžiate aplinkoje, kurioje rūkoma ar kurioje veisiasi gausybė bakterijų – savijauta gera nebus. Todėl venkite patalpų, kuriose rūkoma, prastai vėdinamų patalpų ar prastai kondicionuojamų automobilių. Pasirūpinkite namų švara, savo automobilių kondicionieriais, kuriose itin mėgsta kauptis nešvarumai ir ligų sukėlėjai. Dezinfekuokite kondicionierius, nuo kurių bakterijos lengvai patenka į mūsų plaučius. Taip pat labai svarbus reguliarus kondicionierių pildymas Vilniuje.

Švarioje ir tvarkingoje aplinkoje žmogus jaučiasi jaukiau ir tai neabejotinai geriau jo savijautai bei sveikatai. Jeigu maitinatės sveikai, belieka išmokti vieną (iš tiesų labai paprastą) dalyką – taisyklingai kvėpuoti.

Kai didelis kupolo formos raumuo — diafragma – susitraukia ir nusileidžia, palikdama tuščią erdvę tarp plaučių ir krūtinės ląstos, tai galina plaučius prisipildyti įsiurbto kaip į siurblį oro. Diafragmos spaudžiami, pilvo ertmės organai stumia pilvą į priekį, paskui apatiniai šonkauliai pakyla ir pastumia į priekį krūtinkaulį. Tai įkvėpimas. Norėdami taisyklingai iškvėpti, turime įtraukti pilvą, —jis pastums pilvo ertmės organus, o šie — diafragmą; ji grįš į taisyklingą padėtį, ir vėl galėsime įkvėpti. Tai iškvėpimas. Jei jūs šiek tiek suprantate mechaniką, įsivaizduokite automobilio variklio stūmoklį — svirtį ir veleną (štai kodėl fiziologai diafragmą apibūdino kaip žmogaus kūno „stūmoklį”). Pabaigai reikia pažymėti, kad „diafragmos susitraukimas yra veiksmingas tik tada, kai iškvėpimo metu ji pilvo vidinio spau­dimo pakeliama į viršų. Jeigu ne — susitraukimas neveiksmingas”. Taigi diafragmos judesiai priklauso nuo pilvo raumenų.

Įkvėpimo metu: krūtinės ląsta dėl savo elastingumo ir kai kurių raumenų susitraukimo atsipalaiduoja, diafragma nusileidžia. Tai sumažina plaučių įtampą, ir oras laisvai patenka į plaučių alveo­les.

Iškvėpimo metu: be išorinio mechanizmo, kuris pilvui ir šonkauliams sąveikaujant ištuština plaučius, susitraukia ir bronchiolės.

Niekada nepamirškite fiziologinio kvėpavimo mechanizmo – jo stiprinimas garantuoja gerą savijautą ir puikią prevenciją nuo ligų. Labai svarbu įjungti į pratimus ir savo vaikus.