Neleiskite burbuliukams jūsų apmulkinti. Žinoma putojantis vynas ir šampanas abu gaivina ir pamalonina mūsų gomurius sprogstančiais burbuliukais, o tai pat atkemšant putojančio vyno butelį pasigirsta toks pats šūvis, koks išgirstamas atkimšus šampaną. Tačiau yra keletas pagrindinių priežasčių, kodėl etiketės nurodo du skirtingus pavadinimus.

SampanasSampanas yra vynas, kuris pavadintas regiono, kuriame jis yra pagamintas (užaugintos vynuogės, atlikti fermentacijos ir išpilstymo procesai) pavadinimu – Chanpagne, France (Angl. Šampanė, Prancūzija). Šis regionas yra nutolęs į šiaurės rytus nuo Paryžiaus ir šampano etiketę galima prilipdyti tik tiems buteliams, kurie yra pagaminti šimto mylių spinduliu nuo šio regiono centro. Įdomu yra tai, kad vynuoges šiame regione augino jau romėnai, o dabar vynuogynai užima didžiulius plotus visame regione.

Tačiau vieta, nėra vienintelis skirtumas atsirandantis tarp šampano ir putojančio vyno. Vienas iš šampano išskirtinių elementų yra vynuogės, kurios naudojamos jam pagaminti. Augančios švelniame klimate, kreidos ir mineralu turtingoje dirvoje, vynuogės įgauna unikalų skonį. Iš daugybės vynuogių rūšių, tik iš kelių yra galima gaminti šampaną:

  • Pinot Noir (naudojamos dažniausiai)
  • Pinot Meunier (dažnai naudojamos)
  • Chardonnay (dažnai naudojamos)
  • Pinot Blanc
  • Pinot Gris
  • Petit Meslier
  • Arbane

Visas šampanas yra putojantis vynas, tačiau ne visas putojantis vynas yra šampanas

Jau turbūt supratote, kad šampaną galima atskirti, pagal tam tikrus kriterijus. Todėl, jei geriate putojantį vyną, kuris yra pagamintas iš Pinot Noir vynuogių, tačiau nėra iš Šampanės regiono, tuomet tai nėra šampanas. Lygiai taip pat, jei vynas yra pagamintas Šampanės regione, bet jo gamybos procese yra naudotos kitos vynuogės. Tai nereiškia, kad putojantis vynas būtinai bus prastas gėrimas, tačiau jis tikrai bus kitoks nei šampanas. Putojančio vyno rūšių yra itin daug, nuo itin sausų iki ypač saldžių desertinių vynų. Su tokia didžiule rūšių pasiūla kartu ateina ir skirtinga kokybė. Galite atrasti itin aukštos kokybės putojančio vyno, tačiau jo yra ir tokio, kurio gerti nesinorės. Tuo tarpu pirkdami šampaną, visuomet būsite įsitikinę, kad perkate aukštos kokybės gėrimą.