Turbūt dažnas darboholikas ar tiesiog studentas sesijos metu susimąsto, o kam tas miegas reikalingas iš viso. Juk tiek visko galima būtų nuveikti, jeigu tik nereikėtų miegoti. Darbo diena, tiksliau para, ženkliai pailgėtų, ir tiek viso galima būtų nuveikti, tiek visko išmokti, ir net įvairius kursinius darbus gerokai patobulinti. Deja taip nėra – nemiegoti negalime, jei kokią parą ar dvi ir ištversime, mūsų produktyvumas ženkliai kris, o po to vis tiek ilgam užmigsime, ir laiką būsime sutaupę tik tam kartui. Taip jau evoliucija sudėliojo, kad mūsų smegenys galėtų pailsėti, reikalingas miegas, o neišvengiama miego dalis – ir sapnavimas, paslaptingas, žavingas, o kartais ir bauginantis.
Mūsų smegenys, ne taip raumenys, negali pailsėti mums nemiegant. Jos turi turėti progą atsijungti, kad vėl jaustumėmės žvalūs ir apskritai liktume gyvi. Būtent šioje vietoje evoliucijos eigoje miegas ir atsirado. Primityvūs gyvūnai, neturintys smegenų, o tik nervinius mazgus, tiesiog nemiega niekada, nes jiems to nereikia. O mes ne tokie jau ir primityvūs, tad miegas ir sapnai – neišvengiama mūsų gyvenimo dalis. Nors ir yra įvairių teorijų, kaip meditacija ar griežtas miego ciklų režimo laikymasis padeda sutrumpinti paros miego poreikį iki kokių keturių ar net trijų valandų, ir kai kam tai tikrai pavyksta, tačiau tai toli gražu tik išimtys mūsų skubančiame pasaulyje. Tačiau kelių paprastų taisyklių laikymasis, kaip ėjimas miegoti tuo pačiu metu, sveika mityba ir grynas oras, miego kokybę tikrai pagerina…
Taigi, kaip jau suprantame, be miego nieko nebus. Netgi pasaulyje yra fiksuota atvejų, kuomet ilgas nemiegojimas, net nemiegojimo rekordų siekimas baigėsi mirtimi. Smegenys negali pailsėti jums nemiegant, ir neskaitant kelių išimčių, kuriomis užsiima įvairūs jogai ir vienuoliai, tai yra faktas. Na o kokios gi paslaptys gaubia sapnu reikšmes? Kodėl sapnuojame ir kam tai reikalinga? O gal visai nereikalinga? Gal sapnuojame ne visi? Iš tikrųjų, sapnuoja beveik visi, dažnai teigiantieji kitaip, tiesiog neatsimena savo sapnų. Sapnavimas yra viena iš kelių smegenų poilsio fazių, kuri taip pat kaip ir kitos yra labai reikalinga geram poilsiui. Patys sapnai, kaip pasiknaisiojimas po mūsų smegenyse esančios informacijos klodus, galbūt ir nėra būtini geram poilsiui, tačiau vienaip ar kitaip jie tiesiog egzistuoja.