RomaNors dažniausiai ilsėdamiesi ir atostogaudami ieškome jūros, saulės ir šilumos, neretai mūsų dėmesį patraukia ir visai kiti dalykai. Istorija, architektūra, galerijos, šių laikų įdomybės, galų gale nuostabi gamta – visa tai taip pat gali būti puikios priežastis renkantis atostogų vietą. Tiesa, taip vadinamų kultūrinių turistų Lietuvoje vis dar nėra daug, architektūra ir istorija domisi pavieniai žmonės. Tad nenuostabu, kad dažniausiai per atostogas norime suderinti kuo daugiau dalykų – ir poilsį paplūdimyje, ir maudynes, ir įdomią pažintį su senoviniais miestais, tūkstančius metų skaičiuojančių statinių likučiais ir naujesne, vis dar naudojama architektūra. Ir Italijoje esanti Roma – puikus pasirinkimas tiems, kurie ieško kažko tokio.

Tai labai senas miestas, kadaise ilgus amžius buvęs didžiulės imperijos sostine. Čia telkėsi geriausi Romos imperijos ir užsienio amatininkai, architektai, statytojai, menininkai. Visi jie kūrė šį miestą, lipdė statinius, piešė freskas, dėliojo mozaikas, puošė ir imperatoriaus, ir paprastų žmonių statinius. Daug jų darbo rezultatų Romoje išlikę ir iki šių dienų. Tiesa, dažnai jau tik griuvėsių pavidalu, tačiau ir juose dar galima įžvelgti tų laikų didybe ir nepaprastumą. Labai daug senovinių artefaktų saugoma ne viename iš mieste esančių muziejų, kur galima kur gal giliau susipažinti ir su miesto, ir su visos imperijos istorija. Nors įdomiausios, žinoma, būna įvairios istorijos iš tų laikų kasdienio gyvenimo, tiek valdžios aplinkos, tiek ir paprastų žmonių. Na o viską vainikuoja Romos centre esantis Vatikanas, miestas valstybė, prie kurio nuolat rikiuojasi turistų eilės.

Na o atkeliauti į šį miestą šiais laikais tikrai paprasta. Paprasta, pigu ir greita. Tiesioginis skrydis iš Lietuvos trunka vos porą valandų, kainuoja keliasdešimt eurų, ir štai jūs jau leidžiatės viename iš miesto oro uostų. Nuo miesto iki Viduržemio jūros pakrantės vos keliolika kilometrų. Tad nieko nuostabaus, kad pakrantėje daugiausiai turistai ir telkiasi, saulėtomis dienomis nuguldami paplūdimius, na o apniukusiomis keliaudami į pažintį su senoviniu miestu. Ir net savaitė ar dvi čia neprailgsta. Jei jums pasirodys, kad su Roma jau susipažinote puikiai, likusias dienas galima įdomiai leisti įvairiose pajūrio kaimeliuose, vaikštant paplūdimiu ar nuvažiuojant į mažesnius, tačiau ne mažiau įdomius senuosius imperijos miestelius.