Mišku vadinama tankiai suaugusių medžių bendrija. Tačiau šis apibrėžimas toli gražu neatspindi tikrojo miško apibūdinimo. Daugeliui iš mūsų išgirdus žodį miškas, tai sukelia skirtingus jausmus. Vieniems tai prisiminimai apie tėvą ar senelį, kuris rūpinosi savo mišku, kitiems tai tiesiog vieta gerai praleisti laiką uogaujant ar šiaip ilsintis.

Tačiau jei apie mišką kalbant be sentimentų, jis gali būti puiki investavimo priemonės. Miško savininkui dažnai rūpi ne tiek emocinė miško vertė, kiek miško kaina. Tad šiame straipsnyje sentimentus šiek tiek atidėsime į šalį ir tiesiog pabadysime aptarti kokiais kriterijais remiantis galite sužinoti savo miško kainą.

Pastebima, kad patiems miško savininkams gana sudėtinga paskaičiuoti miško kainą. Dažnam miško savininkui kyla įvairių nesusipratimų dėl reikalavimų miško priežiūrai. Tad dažnai miškas parduodamas už nedidelę miško kainą.

Tad rekomenduojame kreiptis į specialistus, kurie galės tai padaryti už jus. Tad kam vargintis, palikite šį darbą savo srities ekspertams, o jums tereiks nuspęsti kokiu būdu gausite finansinę naudą iš savo miško.

Miškas parduodamas išsikirtimui arba su žeme

Taigi mišką galite parduoti tiek su žeme, tiek jame esančią medieną išsikirsti. Šiuo atveju miško kaina gali labai skirtis. Nes parduodami mišką su žeme, jūs parduodate ir savo nuosavybę. Jei jums miško priežiūra kelia daug rūpesčių tuomet geriau parduokite ir investuokite pinigus kitur. Juk miško savininkas privalo nuolat rūpintis mišku, saugoti nuo vagysčių, gaisrų,  vykdyti valomuosius kirtimus ir t.t.

Jei parduosite mišką išsikirtimui, jūs ir toliau liksite miško savininku. Jums ir toliau reiks rūpintis miško priežiūra bei atsodinimu. Šią savo nuosavybę galėsite perduoti vaikams ir anūkams. O gal ir vieną dieną tiesiog parduoti.

Kaip įvertinti miško kainą

Galime iš anksto pasakyti, kad tiksliai miško kainą gali apskaičiuoti tik savo darbą išmanantis specialistas.

Miško kaina priklauso nuo daugelio faktorių. Jei mišką parduosite kaip vietą plėtoti kaimo turizmui, galite gauti gana didelę sumą. Svarbu, kad jūsų miško valda būtų arti vaizdingo ežero ir patogioje vietoje, Turi būti lengvas privažiavimas ir susisiekimas su ta vietove.

Miško kainai apskaičiuoti turi tokie faktoriai kaip medyno amžius, kokia medžių rūšis ir t.t. Bandydami patys paskaičiuoti miško kainą galite gerokai suklysti. Jei savo mišką įsivertinsite brangiau, jums kils daug keblumų jį norint parduoti. Bus labai sunku surasti pirkėjus. O jei įvertinsite per žema kaina, pirkėją rasite greitai, tačiau patirsite ir nuostolį.

Kokie mokesčiai taikomi pardavus mišką

Atsakymas priklauso nuo to kokį mišką parduosite: ar visą mišką su žeme, ar žaliavinę medieną išsikirtimui.

Jei parduosite savo mišką su žeme. Prieš pradėdami pardavinėti paskaičiuokite prieš kiek metų pirkote mišką. Jei parduosite nepraėjus 10 metų nuo jo įsigijimo, turėsite sumokėti valstybei 15 procentų pajamų mokesčio. Tas mokestis skaičiuojamas nuo gautų pajamų, atėmus įsigijimo kaštus.

Pastebima, kad Registrų centre dažnai miško sklypai įvertinami mažiau nei esanti rinkos kaina. Taip atsitinka todėl, kad rinkoje miško kaina dažnai kyla. Todėl dėl miško kainos visada pasikonsultuokite su specialistais.

Žaliavinės medienos pardavimas

Jei pasirinkote parduoti tik žaliavinę medieną, tuomet bus reikalinga sumokėti 15 procentų gyventojų pajamų mokestį. Vienas svarbus aspektas į kurį reikia atkreipti dėmesį, kad 2500 eurų yra neapmokestinamas dydis.  Tad kuomet skaičiuosite gyventojų pajamų mokestį skaičiuokite tik nuo sumos, kuri viršija 2500 Eur.

Tad sėkmės jums parduodant savo mišką.