darbo skelbimaiJaunimas, bebaigiantis studijas ar tiesiog mokyklą, vis labiau ima mąstyti apie savo būsimą darbą. Dažniausiai – gerokai pesimistiškai, nesitikėdami nei labai įdomaus darbo, nei didelio atlyginimo. Deja, dažniausiai Lietuvoje būtent taip ir būna. Na, ką čia Lietuvoje, taip būna daugelyje pasaulio vietų. Laimei, vos daugiau žmonių ima suprasti, jog studijų baigimas dar nieko nereiškia. Universitetas ar kolegija toli gražu neparuošia jūsų kaip puikaus darbininko. O jei ir paruošia tokiu, tada vis tiek toli gražu esate be galo neproduktyvus. Ir nieko čia keisto – tikrais specialistais, priklausomai nuo srities, žmonės tampa bent po trijų – keturių metų patirties. Na, nebent kalbėsime apie visai nekvalifikuotą darbą, kur produktyvumo aukštumas galima pasiekti jau po kelių dienų.

Bet o ką daryti, ko tikėtis ir kaip elgtis, kad vis tik norėtųsi dirbti? Ir norėtųsi išlikti savo srityje, toje, kurios mokėtės tuos kelis metus. Ir dar kad atlyginimas būtų ne pats mažiausias. Ne paslaptis, jog dauguma darbo skelbimų ieško žmonių su patirtimi, su geru išsilavinimu, ir dažniausiai siūlo toli gražu ne stebuklingą atlygį už darbą. Tačiau realybė kur kas sudėtingesnė. Daugiau kvalifikacijos reikalaujančiose darbo vietose skelbime nurodytos sąlygos retai virsta realybe darbo pokalbio metu. Tad nereiktų pernelyg į tai kreipti dėmesio, iš karto išsigąsti ar kaip tik, atmesti dėl per menko atlygio. Neretai būna ir taip, kad į skelbimą sureagavęs specialistas darbo pokalbio metu sugeba išsiderėti ir dvigubai didesnį atlyginimą. Jis tiesiog parodo savo sugebėjimus – o gudriam darbdaviui jau geriau mokėti du ar net tris kartus didesne algą tam žmogui, kuris puikiai ir produktyviai dirbs, toli gale palikdamas tuos kelis naujokus kartu sudėjus. Ir tokie atveji – labai dažni įvairiose įmonėse. Specialistų reikia visiems, ir reikia brangiai.

Kita vertus, juk ką tik mokslus baigęs jaunuolis toli gražu nėra specialistas. Ir šioje vietoje nereikėtų turėti pernelyg nepagrįstų lūkesčių – jūs esate vertas tiek, kiek darbo rinka nustato. Vakaruose labai populiaru studijų laikais ar po jų savanoriauti net kelis mėnesius ar metus patinkančioje įmonėje visai be jokio atlygio. Ir  yra nemažai sričių, kur tik tokiu būdu galima patapti geru specialistu, kurio nebeišgąsdins  darbo skelbimai su menka alga. Jis tiesiog supras, kad tą įmonė tikrai mielai jam sumokės ir dvigubai daugiau, nei gali pasiūlyti skelbime.