Valiutų kursai bankuose: pagrindinės priežastys
Valiutų kursai bankuose – tai nuolatos kintantys rodikliai. Šie pokyčiai vyksta dėl įvairiausių, skirtingų priežasčių. Tai įtakoti gali sustiprėjusi valstybės ekonominė padėtis, pasikeitusi politinė situacija ar net gi įvairios smulkmenos: įvykiai vykstantys valstybės viduje. Šiandien aptarsime keletą priežasčių, įtakojančių šiuos pokyčius.
Infliacija ir valiutų kursai bankuose
Infliacija – tai neišvengiamas procesas, kurio metu laikui bėgant pinigai praranda dalį savo vertės. Trumpai tariant, dėl infliacijos prekių kainos parduotuvėse pakyla. Už tą pačią pinigų sumą po keleto metų galėsite nusipirkti mažiau tų pačių prekių. Šis procesas neišvengiamas ir net pačiose sėkmingiausiose valstybėse per metus pinigai praranda apie 2% savo vertės. Tai reiškia, jog net pažangiose šalyse po 50 metų prekės kainuos dvigubai daugiau, nei dabar. Kadangi skirtingose valstybėse šis procesas vyksta skirtingu greičiu, valiutų kursai bankuose bus aukštesni tų valstybių, kurių valiuta nuvertėja lėčiau, nei kitų valstybių pinigai. Kad ir kaip bebūtų, dažniausiai šie pokyčiai vyksta lėtai, todėl ir pinigų vertę šis veiksnys įtakoja tik ilguoju laikotarpiu.
Spekuliacijos ir valiutų kursai bankuose
Kartais ekonomistai sugeba nuspėti būsimus valiutų pokyčius. Jei sugebate tai nuspėti ir turite pakankamai pinigų, spekuliacijos valiutų kursų pokyčiais gali būti rizikingas, tačiau naudingas ir paprastas būdas pasipelnyti. Tačiau ne jei daugybė žmonių nuspės, kad pavyzdžiui tam tikri valiutos kursai bankuose netolimoje ateityje gali kilti, jie neabejotinai nusipirks gausybę šios valiutos. Pagal pasiūlos ir paklausos dėsnį šios valiutos kaina kils tik dar labiau.
Palūkanų norma valstybėje
Palūkanų norma – tai dar vienas faktorius, nuo kurio priklauso valiutos vertė bei jos pokyčiai. valiutų kursai bankuose, infliacija ir palūkanų norma – glaudžiai susiję dalykai. Padidėjusi palūkanų norma įtakoja valiutos pabrangimą, nes padidėjusi palūkanų norma daro įtaką pinigų skolintojų palūkanoms, o tai pritraukia didesnį kiekį užsienio kapitalo.
Vyriausybės skolos ir valiutų kursai bankuose
Vyriausybės skolos yra visos valstybės skolos. Jei valstybės valdžia turi daug skolų, šalis laikoma prasiskolinusia, o tai neabejotinai pritrauks gerokai mažiau užsienio investicijų, kas taipogi įtakos ir padidėjusią infliaciją. Kuomet valstybė skęsta skolose, investuotojai bijo rizikos prarasti savo kapitalą, todėl dauguma jų skuba parduoti akcijas. Kadangi tai vyksta dideliu mastu, atitinkamai krenta tos valstybės kapitalo vertė, akcijos parduodamos pigiau o valiutų kursai bankuose neišvengiamai krenta.
Valstybės atsiskaitymų balansas
Dabartinė valstybės atsiskaitymai ganėtinai akivaizdžiai parodo užsienio investicijų šalyje pardavimų ir uždarbio balansą. Į tai įeina ir daugybė operacijų, įskaitant importą, eksportą, skolų mokėjimą ir taip toliau. Jei valstybės eksportuoja daugiau vertės, nei importuoja, tai reiškia jog valstybės uždirba ir tai pritraukia investuotojus, o tų šalių valiutos kursai bankuose atitinkamai kyla. Jei eksportuojama mažiau, nei nusiperkama iš kitų šalių (importuojama) tai reiškia, jog valstybė brenda į skolas, todėl mažėja ir valiutos vertė.